Kullanışlı ve Modern Eticaret Çözümleri
0(232) 374 51 65

E-Ticaret Sitesi Ödeme Sistemleri

İnternet üzerinden alışveriş yapmanın güvenilirliğini ve pratikliğini oluşturan en önemli unsurlardan ikisi, e-ticaret sitesi ödeme sistemleri ve bu sistemlerinin kullanımıdır. E-ticaret sitesi sahibi markalar, e-ticarete giriş yaparken ödeme sistemlerini iyi tanımalı ve kendilerine en uygun ödeme sistemini seçmelidirler. En uygun ödeme sistemi seçimi, markanın e-ticaret sitesine, sunduğu ürünlere ve ödeme sistemlerinin yaygınlığına göre şekillenir. Markanın en uygun ödeme sistemlerine göre harekete geçmesi, e-ticaret atılımında marka için fazlasıyla avantajlı olacaktır.

1. 3D Secure kullanarak ödeme     
Türkiye’de gün geçtikçe yaygınlaşan, VISA ve MasterCard tarafından sağlanan 3D Secure ödeme sistemi hem kullanıcıyı hem markayı korur. 3D Secure ödeme sisteminin amacı, dolandırıcılık olasılığını mümkün olduğunca azaltmaktır. Çeşitli bankalardan alınan 3D Secure özellikli sanal poslar ile kullanılabilir. 3D Secure kullanarak ödeme yapan kullanıcılar, ödemelerini SMS doğrulaması yaparak gerçekleştirirler.

2. EFT ve havale kullanarak ödeme
Bir bankadan diğerine para aktarma işlemi olan EFT ve aynı bankanın farklı şubeleri arasında para aktarma işlemi olan havale, kredi kartı kadar sık kullanılmayan ancak, kredi kartı kullanmayan müşterilerin seçtiği güvenli ödeme yöntemlerinden biridir.

3. Kredi kartı
En sık kullanılan ödeme sistemi olan kredi kartı, e-ticaretteki yaygınlığını günlük hayatta da sıklıkla kullanılmasına ve bankaların sunduğu puanlara borçludur. E-ticaret siteleri sahipleri, çeşitli bankalarla anlaşıp sanal pos kullanarak, kredi kartı ödeme sistemi sunabilirler. Her ödeme sistemi gibi kredi kartı ödeme sisteminin de güvenli olması gereklidir. Müşterilerin kredi kartı bilgilerinin güvenliği ve saklanmaması, markanın itibarı ve geleceği için çok önemlidir.

4. Kapıda ödeme
Kapıda ödeme sistemi, e-ticaret sitesinde alışveriş yapan kullanıcının kargosunu teslim aldığında ödeme gerçekleştirdiği ödeme yöntemlerinden biridir. Kapıda ödeme sistemi, markanın kargo şirketiyle anlaşmasına göre şekillense de, e-ticaret sitesi sahibinin kontrol etmesini gerektirir.

5. Diğer ödeme yöntemleri
Kredi kartı, EFT, havale, kapıda ödeme ya da 3D Secure ödeme sistemleri haricinde, Türkiye’de faaliyet gösteren online ödeme firmalarının ödeme yöntemleri de sunulabilir. Bu durumda e-ticaret sitesine, bu ödeme yönteminin de entegrasyonunun yapılması gerekir.

Bu Blogda Neyin Nesi?

Doreticaret blog u eticaret hakkında yılların deneyimini ve birikimini günlük hayatımızın olağan akışı ile birleştirip sizlerle paylaştığımız, paylaşmaya çalıştığımız samimi bir ortamdır.

Eticaret Yenide Yazılıyor DoreEticaret Size Bambaşka Bir Deneyim Sunuyor Ücretsiz Deneyin

Blogdan Haberdar Olun